TECHNOLOGIA, A CZŁOWIEK – RYWALIZACJA CZY WSPÓŁPRACA?

Rozwój technologii z jednej strony budzi zachwyt i podziw, a z drugiej strony powoduje strach. Badania pokazują, że w ciągu najbliższych lat wiele osób może stracić pracę, ze względu na to, że wykonywane przez nich czynności mogą wykonywać roboty. Wiele osób może zatem stracić pracę w zawodzie i będzie musiało się przebranżowić.

  1. Rynek pracy i jego struktura

Światłem w tunelu dla człowieka jest to, że rynek i jego struktura w gospodarce się stabilizuje. Jak powszechnie wiadomo branże związane z technologią bardzo szybko się rozwijają – jest to równoznaczne z tym, że będą zatrudniać coraz więcej osób. Branża rolnicza, rzemieślnicza oraz produkcyjna może czuć się jednak zagrożona. Następuje tam automatyzacja, która jest trendem nieodwracalnym. Niektóre osoby zatrudnione w takich miejscach będą musieli się przebranżowić. Świadczy to o tym, że wiele zawodów nie jest na zawsze, a sposób jego wykonywania stale podlega licznym modyfikacjom.

  • Koniec pewnych stanowisk szansą na rozwój kariery?

Większość pracowników powinna stale poszerzać swoje kompetencje i usprawniać je technologicznie. Oprócz tego, że w ten sposób rozwijają swoje umiejętności to mają szansę awansować na wyższe stanowisko, lub w przyszłości znaleźć pracę, która da stabilne zatrudnienie w długiej perspektywie.  

  • Współpraca na linii człowiek – robot

Często jednak roboty i ludzie mogą ze sobą współpracować. Roboty współpracują z ludźmi i mogą odciążyć ich w wielu kwestiach. Dzięki temu, że robot przejmuje wiele funkcji, które wcześniej należały do obowiązków człowieka, ludzie mogą skupić się nad innymi czynnościami, w których roboty nie mogą ich zastąpić. Często dzięki temu prace są bardziej wydajne, a ludzie przestają sobie wyobrażać swoją pracę bez wielu nowinek technologicznych.

Temat ten z pewnością z upływem kolejnych lat będzie aktualizowany. Ciężko sobie wyobrazić jak rozwój technologiczny będzie wyglądał za kilka lat. Warto także zadać sobie pytanie, czy my wystarczająco dużo czasu poświęcamy na nasz własny rozwój zawodowy i czy może zagwarantować nam to stabilną przyszłość.