Smarthome- co ma wspólnego z siecią?

Dom w typie smarthome staje się coraz bardziej popularny. Daje on możliwość, aby w sposób zdalny zarządzać domowym sprzętem, oświetleniem czy ogrzewaniem. Jednak jak on właściwie działa i co wspólnego ma z siecią?

Inteligentny dom nie mógłby istnieć bez tzw. Internetu Rzeczy, czyli urządzeń podłączonych do sieci, które mają możliwość komunikowania się miedzy sobą oraz mogą być sterowane przez użytkowników zdalnie. Korzystając ze swojego smartfona użytkownicy posiadający dostęp do aplikacji, która steruje urządzeniami podłączonymi do jednej sieci, są w stanie zarządzać sprzętem  domowym, nawet podczas swojej nieobecności w domu. Zarządzać możemy wszystkim, co ma opcję sterowania smart. Mając inteligentny dom możemy w każdej chwili odłączyć prąd od danego urządzenia, aby nie pobierał on energii.

Jednym z przykładów użycia w domu rozwiązania smart jest inteligentne oświetlenie. Poprzez aplikację możemy zarządzać tym kiedy żarówka ma świecić, a kiedy nie oraz tym jakie natężenie i kolor ma ona dawać. Światłem możemy sterować dzięki inteligentnemu gniazdku sieciowemu, o ile lampa jest podłączona do prądu. Innym sposobem na regulowanie światła jest specjalny system dedykowany właśnie do zarządzania oświetleniem.

Kolejnym przykładem zastosowania technologii smart jest użycie go w przypadku monitoringu oraz czujników. Jest to sposób na zabezpieczenie się przed włamaniem i kradzieżą. Już najprostszą kamerę można kupić za mniej niż 200zł, jednak niska cena wiąże się również z niską jakością nagrania. Na rynku jest jednak wiele innych kamer, więc można dopasować coś do budżetu jakim dysponujemy. Dodatkowym sposobem poprawy bezpieczeństwa w domu są różnego rodzaju czujniki np. zbicia szyby, dymu, dostania się wody.

Istnieją również kompleksowe systemy, które umożliwiają stałą kontrolę nad wszystkimi wymienionymi powyżej elementami oraz dają one też dodatkowe możliwości, jak na przykład sterowanie żaluzjami czy roletami w sposób zdalny.